Skip to content

537 Bath AveLong Branch, NJ 07740

Built 1915

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Apr 4, 2017

Property Information

Block174
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage2,266
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,300
37%
Improvement Value:$342,900
63%
Total Assessment$544,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,125+4.3%
2024$6,830-0.5%
2023$6,864-0.9%
2022$6,923+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$347,000

From:

To:

Sq Ft2,266DeedBook 9221, Page 3148Recorded4/7/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4919, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1915