Skip to content

265 Jeffrey StLong Branch, NJ 07740

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2016

Property Information

Block199
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,460
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,000
41%
Improvement Value:$364,900
59%
Total Assessment$622,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,584+12.0%
2024$7,664+6.4%
2023$7,202-0.8%
2022$7,261+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$113,300

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 5912, Page 221Recorded2/25/2000

Property Sale

Sale
$83,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 5602, Page 855Recorded5/20/1997

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5131, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1907