Skip to content

273 Jeffrey StLong Branch, NJ 07740

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block199
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-1U
Dwellings3
ZoningR-4
Sq Footage2,016
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,000
28%
Improvement Value:$676,000
72%
Total Assessment$934,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,250+12.0%
2024$11,829+1.8%
2023$11,624-1.9%
2022$11,852+22.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$595,777

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 9359, Page 2276Recorded7/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 1903