Skip to content

54 S Fifth AveLong Branch, NJ 07740

Built 2006

Last Sale Price
$406,000
Last Sale Date
Mar 20, 2020

Property Information

Block233
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,890
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,800
39%
Improvement Value:$376,000
61%
Total Assessment$620,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,898+7.9%
2024$8,245-2.2%
2023$8,426-4.4%
2022$8,816+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$406,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 9408, Page 5357Recorded4/20/2020

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 8310, Page 357Recorded12/18/2003

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 5918, Page 805Recorded3/20/2000

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5139, Page 933

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4967, Page 731