Skip to content

75 Jackson StLong Branch, NJ 07740

Built 1907

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block242
Lot41
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,700
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,500
43%
Improvement Value:$277,100
57%
Total Assessment$487,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,926+9.2%
2024$6,344+13.4%
2023$5,593+1.1%
2022$5,530+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 9547, Page 9841Recorded10/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1907