Skip to content

115 Branchport AveLong Branch, NJ 07740

Built 1907

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 29, 2009

Property Information

Block254
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage1,321
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,600
47%
Improvement Value:$231,900
53%
Total Assessment$441,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,087+10.0%
2024$5,535+2.0%
2023$5,427+1.3%
2022$5,357+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,321DeedBook 8814, Page 3937NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/6/2010

Property Built

Built

Year Built: 1907