Skip to content

164 Washington StLong Branch, NJ 07740

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 1993

Property Information

Block254
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O-2U
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage1,513
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,100
46%
Improvement Value:$240,500
54%
Total Assessment$446,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,151+10.0%
2024$5,594+3.0%
2023$5,431+1.3%
2022$5,361+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1903