Skip to content

457 Harrison StLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 26, 2018

Property Information

Block260
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,452
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,200
34%
Improvement Value:$406,100
66%
Total Assessment$615,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,801+7.9%
2024$8,153+35.9%
2023$5,999+0.8%
2022$5,952+5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 9327, Page 5988Recorded12/18/2018

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 9017, Page 7375NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/5/2013

Property Built

Built

Year Built: 1910