Skip to content

249 Edwards AveLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 1, 2021

Property Information

Block364
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,440
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,300
50%
Improvement Value:$264,100
50%
Total Assessment$525,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,591+10.5%
2024$6,870+14.6%
2023$5,993+0.5%
2022$5,965+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 9490, Page 6601Recorded3/15/2021

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,734DeedBook 9261, Page 7905Recorded12/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1910