Skip to content

97 Lippincott AveLong Branch, NJ 07740

Built 1915

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block327
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,144
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,000
49%
Improvement Value:$203,200
51%
Total Assessment$399,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,918+5.1%
2024$4,678+4.4%
2023$4,480+0.7%
2022$4,450+30.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$307,970

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 8624, Page 5610Recorded1/19/2007

Property Sale

Sale
$128,750

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 8162, Page 5370Recorded11/12/2002

Property Built

Built

Year Built: 1915