Skip to content

94 Lippincott AveLong Branch, NJ 07740

Built 1940

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Jan 22, 1991

Property Information

Block333
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,625
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,000
32%
Improvement Value:$420,800
68%
Total Assessment$616,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,117+4.6%
2024$7,762+0.1%
2023$7,754-1.0%
2022$7,831+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 5052, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1940