Skip to content

43 S Fifth AveLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 1, 2013

Property Information

Block231
Lot29
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O-2U
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage2,635
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,800
31%
Improvement Value:$534,300
69%
Total Assessment$779,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,782+8.6%
2024$9,930-1.4%
2023$10,075-3.6%
2022$10,456+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft2,635DeedBook 9025, Page 73NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/15/2013

Property Sale

Sale
$44,950

From:

To:

Sq Ft2,570DeedBook 5847, Page 540NU CodeFamily (1)Recorded8/5/1999

Property Built

Built

Year Built: 1910