Skip to content

236 Vanderveer PlLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jun 19, 2012

Property Information

Block376
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1S-F-O-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,316
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,100
54%
Improvement Value:$216,400
46%
Total Assessment$470,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,780+11.5%
2024$6,083+13.1%
2023$5,377+1.0%
2022$5,323+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 8957, Page 4061NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/3/2012

Property Built

Built

Year Built: 1910