Skip to content

367 Mac Arthur AveLong Branch, NJ 07740

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2016

Property Information

Block385
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,361
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,600
46%
Improvement Value:$339,700
54%
Total Assessment$627,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,358+6.8%
2024$7,827+2.4%
2023$7,642-2.4%
2022$7,827+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,361DeedBook 8678, Page 5273NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/18/2007

Property Built

Built

Year Built: 1935