Skip to content

391 Mac Arthur AveLong Branch, NJ 07740

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block385
Lot39
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-O-1U
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,336
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,800
42%
Improvement Value:$373,000
58%
Total Assessment$647,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,749+6.7%
2024$8,200+35.1%
2023$6,069-2.0%
2022$6,193+5.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 9205, Page 9637Recorded1/5/2017

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5767, Page 802

Property Sale

Sale
$82,000

From:

To:

Sq Ft1,032DeedBook 5767, Page 802Recorded11/9/1998

Property Built

Built

Year Built: 1950