Skip to content

16 First AvePort Monmouth, NJ 07758

Built 1971

Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block163
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityMiddletown Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
DescriptionP11
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,000
43%
Improvement Value:$279,800
57%
Total Assessment$490,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,990-1.0%
2024$8,071+15.5%
2023$6,991+3.3%
2022$6,769-2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,408DeedBook 8514, Page 9749Recorded11/22/2005

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft2,408DeedBook 5523, Page 225Recorded8/6/1996

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4825, Page 604

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4497, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 1971