Skip to content

661 Bray AvePort Monmouth, NJ 07758

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2025

Property Information

Block163
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityMiddletown Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage700
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,700
64%
Improvement Value:$103,800
36%
Total Assessment$291,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,764+11.2%
2024$4,282+19.6%
2023$3,582+7.0%
2022$3,346-4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

Sq Ft700DeedBook 9149, Page 8697NU CodePost-sale loss (19)Recorded1/22/2016

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5361, Page 120

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4394, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1952