Skip to content

311 Thompson AveMiddletown, NJ 07748

Built 1958

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 10, 2023

Property Information

Block210
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityMiddletown Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,200
62%
Improvement Value:$194,800
38%
Total Assessment$509,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,101+17.8%
2024$6,027+12.8%
2023$5,344-2.3%
2022$5,467+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,358DeedBook 9639, Page 1171Recorded3/29/2023

Property Built

Built

Year Built: 1958