Skip to content

4 Duchess AveMiddletown, NJ 07748

Built 1967

Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
Dec 22, 2008

Property Information

Block216
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityMiddletown Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
72%
Improvement Value:$137,100
28%
Total Assessment$482,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,351+2.1%
2024$6,222+10.5%
2023$5,633-6.1%
2022$5,997+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$326,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 8750, Page 8808Recorded12/24/2008

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 8387, Page 2893Recorded7/30/2004

Property Built

Built

Year Built: 1967