Skip to content

17 Illinois AvePort Monmouth, NJ 07758

Built 1973

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 25, 2005

Property Information

Block246
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityMiddletown Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
DescriptionN02
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,800
65%
Improvement Value:$163,100
35%
Total Assessment$465,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,830-5.7%
2024$7,244+18.9%
2023$6,090+1.1%
2022$6,023+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 8460, Page 4450Recorded5/18/2005

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5245, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 1973