Skip to content

412 Walnut StPort Monmouth, NJ 07758

Built 1975

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Dec 16, 2004

Property Information

Block537
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityMiddletown Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
DescriptionP09
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,500
58%
Improvement Value:$187,900
42%
Total Assessment$451,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,807-5.1%
2024$7,169+16.5%
2023$6,155+0.9%
2022$6,102+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 8427, Page 6197Recorded1/11/2005

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 8050, Page 6916Recorded9/15/2001

Property Built

Built

Year Built: 1975