Skip to content

218 Main StPort Monmouth, NJ 07758

Built 1933

Last Sale Price
$109,900
Last Sale Date
Sep 5, 1986

Property Information

Block257
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityMiddletown Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class28
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,675
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,200
58%
Improvement Value:$170,200
42%
Total Assessment$407,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,144+3.3%
2024$5,947+18.6%
2023$5,013+6.4%
2022$4,710+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 4689, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1933