Skip to content

14 Central AvePort Monmouth, NJ 07758

Built 1933

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jul 28, 1988

Property Information

Block163
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityMiddletown Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,784
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,500
48%
Improvement Value:$213,600
52%
Total Assessment$412,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,715+1.1%
2024$6,644+11.3%
2023$5,970+4.1%
2022$5,736-2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4874, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1933