Skip to content

55 Cedar StMiddletown, NJ 07748

Built 1928

Last Sale Price
$127,600
Last Sale Date
Jun 24, 1993

Property Information

Block76
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityMiddletown Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF1OB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,300
51%
Improvement Value:$221,800
49%
Total Assessment$452,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,281+6.3%
2024$5,909+5.9%
2023$5,580+6.2%
2022$5,253+11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$127,600
DeedBook 5229, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1928