Skip to content

1912 Rutherford AveNeptune, NJ 07753

Built 1989

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block1002
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1S-S-R-AG-1U
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,785
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,400
45%
Improvement Value:$282,500
55%
Total Assessment$513,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,121+10.9%
2024$7,320+42.4%
2023$5,141+7.0%
2022$4,804+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,785DeedBook 9586, Page 9990Recorded3/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1989