Skip to content

1906 Rutherford AveNeptune, NJ 07753

Built 1925
Industrial

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Apr 3, 2018

Property Information

Block1002
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
DescriptionTHOMPSON & CO
Dwellings0
ZoningB-1
Sq Footage6,436
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,100
59%
Improvement Value:$244,400
41%
Total Assessment$591,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,179+11.6%
2024$8,223+5.9%
2023$7,767+3.2%
2022$7,523-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

DeedBook 9284, Page 5295Recorded4/26/2018

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5480, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1925