Skip to content

2001 Bradley AveNeptune, NJ 07753

Built 1999

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block1008
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,900
42%
Improvement Value:$314,700
58%
Total Assessment$542,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,643+7.8%
2024$8,017+33.5%
2023$6,005+5.7%
2022$5,683+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,256DeedBook 9639, Page 5940Recorded4/3/2023

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 5846, Page 813NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/4/1999

Property Built

Built

Year Built: 1999