Skip to content

102 Beverly WayNeptune, NJ 07753

Built 1999

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 1, 2004

Property Information

Block5306
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class17
Description2.5S-AL-L-BG-1U
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,255
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
51%
Improvement Value:$330,100
49%
Total Assessment$677,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,094+1.1%
2024$11,965+14.3%
2023$10,464+12.0%
2022$9,345+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 8381, Page 8830

Property Built

Built

Year Built: 1999