Skip to content

15 Sea View AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Mar 12, 2010

Property Information

Block102
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2S-F-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$860,000
59%
Improvement Value:$590,000
41%
Total Assessment$1,450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,221+22.5%
2024$20,580+1.1%
2023$20,350+1.6%
2022$20,039+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 8823, Page 6090

Property Built

Built

Year Built: 1904