Skip to content

107 Central AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1900

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
May 9, 2018

Property Information

Block266
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class19
Description2.5S-AL-L-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,336
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$861,900
47%
Improvement Value:$963,100
53%
Total Assessment$1,825,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,775+26.4%
2024$20,396-16.8%
2023$24,517+2.2%
2022$23,978-20.2%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft2,336DeedBook 9287, Page 8881Recorded5/17/2018

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 8586, Page 5104

Property Built

Built

Year Built: 1900