Skip to content

7 Atlantic AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1985

Last Sale Price
$577,000
Last Sale Date
Jun 2, 2014

Property Information

Block106
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$944,300
71%
Improvement Value:$384,500
29%
Total Assessment$1,328,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,553+11.8%
2024$15,698+8.8%
2023$14,429+0.3%
2022$14,384-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$577,000
DeedBook 9068, Page 2414

Property Built

Built

Year Built: 1985