Skip to content

1 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1991

Last Sale Price
$686,000
Last Sale Date
Apr 20, 2010

Property Information

Block230
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-C-1U
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage1,220
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$904,300
67%
Improvement Value:$443,300
33%
Total Assessment$1,347,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,007+19.8%
2024$16,697-1.5%
2023$16,959+1.1%
2022$16,780-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$686,000
DeedBook 8828, Page 7056

Property Built

Built

Year Built: 1991