Skip to content

4 Ocean Ave Unit 11Ocean Grove, NJ 07756

Built 1990

Last Sale Price
$611,900
Last Sale Date
Jun 26, 2019

Property Information

Block106
Lot8
QualifierC211
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,093
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,000
27%
Improvement Value:$574,900
73%
Total Assessment$785,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,639+7.6%
2024$12,681+1.8%
2023$12,456-0.4%
2022$12,504+14.7%
Property History

Property Sale

Sale
$611,900

From:

To:

Sq Ft1,093DeedBook 9356, Page 639Recorded7/3/2019

Property Sale

Sale
$271,746
DeedBook 8618, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1990