Skip to content

5 Ocean Ave Unit 4Ocean Grove, NJ 07756

Built 1889

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Jan 20, 1999

Property Information

Block107
Lot11
QualifierC4
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO/FL 2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage524
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,600
52%
Improvement Value:$258,900
48%
Total Assessment$536,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,999+11.0%
2024$8,105+2.7%
2023$7,893+3.2%
2022$7,648+28.9%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5798, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1889