Skip to content

52 Pitman Ave Unit R-3iOcean Grove, NJ 07756

Built 1880

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 11, 2005

Property Information

Block148
Lot2
QualifierC309
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningHDC
Sq Footage500
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
25%
Improvement Value:$222,000
75%
Total Assessment$296,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,861+11.4%
2024$4,362+29.9%
2023$3,359-0.4%
2022$3,371+12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 8491, Page 7324

Property Built

Built

Year Built: 1880