Skip to content

1 Surf AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$657,000
Last Sale Date
Mar 15, 2017

Property Information

Block107
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$904,300
65%
Improvement Value:$486,700
35%
Total Assessment$1,391,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,247+19.8%
2024$18,576+3.9%
2023$17,873+1.3%
2022$17,650+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$657,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 9219, Page 16Recorded3/23/2017

Property Built

Built

Year Built: 1904