Skip to content

9 Surf AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block107
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,950
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$944,300
68%
Improvement Value:$442,900
32%
Total Assessment$1,387,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,019+14.7%
2024$16,587-7.3%
2023$17,895+5.4%
2022$16,972+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft1,950DeedBook 9489, Page 7673Recorded3/12/2021

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 5882, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1904