Skip to content

15 N Taylor AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Date
Feb 24, 2017

Property Information

Block1102
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
DescriptionELECTRO IMPULSE
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage13,098
Acreage0.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,271,500
67%
Improvement Value:$626,100
33%
Total Assessment$1,897,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,195+5.7%
2024$23,832-3.9%
2023$24,794+6.9%
2022$23,192-2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 5016, Page 537

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 4914, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1960