Skip to content

505 Memorial DriveNeptune, NJ 07753

Built 1960
Industrial

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Feb 28, 2022

Property Information

Block413
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
DescriptionSEMAN-TOV INC
Dwellings0
ZoningTV
Sq Footage12,000
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,772,600
74%
Improvement Value:$613,600
26%
Total Assessment$2,386,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,872+23.1%
2024$33,205+63.8%
2023$20,276+3.9%
2022$19,511-1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$3,000,000
DeedBook 9584, Page 5506Recorded3/15/2022

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4922, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1960