Skip to content

1501 Corlies AveNeptune, NJ 07753

Built 2012
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2008

Property Information

Block1105
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
DescriptionSALON SERVICES
Dwellings2
ZoningCS
Sq Footage2,988
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$675,800
71%
Improvement Value:$280,200
29%
Total Assessment$956,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,708+7.6%
2024$13,668+20.3%
2023$11,364+4.9%
2022$10,834-4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012