Skip to content

1507 Corlies AveNeptune, NJ 07753

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2019

Property Information

Block1105
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class45
Description2S-AL-MULTI4
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,793
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,900
37%
Improvement Value:$307,100
63%
Total Assessment$490,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,580-3.0%
2024$8,849+7.4%
2023$8,241+5.8%
2022$7,788+23.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$211,891

From:

To:

Sq Ft1,855DeedBook 9335, Page 5210NU CodeBankruptcy (13)Recorded2/13/2019

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8121, Page 9102

Property Built

Built

Year Built: 1932