Skip to content

1511 10th AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$24,500
Last Sale Date
Jul 26, 2001

Property Information

Block1108
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1SCBS1G
Dwellings1
ZoningCS
Sq Footage1,372
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,000
57%
Improvement Value:$197,600
43%
Total Assessment$458,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,228+20.4%
2024$6,003+16.5%
2023$5,152+6.2%
2022$4,852+10.6%
Property History

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 8138, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1950