Skip to content

1514 Corlies AveNeptune, NJ 07753

Built 1923

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 16, 2016

Property Information

Block1108
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1SFS1G
Dwellings1
ZoningC-6
Sq Footage1,320
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,200
98%
Improvement Value:$5,100
2%
Total Assessment$260,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,247+23.5%
2024$5,866+12.4%
2023$5,217+6.3%
2022$4,910+8.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 9215, Page 6564Recorded3/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1923