Skip to content

13 Fisher AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 1, 2025

Property Information

Block508
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,400
50%
Improvement Value:$188,600
50%
Total Assessment$381,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,703+14.8%
2024$4,967+28.3%
2023$3,871+13.0%
2022$3,427+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,272DeedBook 9745, Page 2305Recorded7/3/2025

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8777, Page 8251

Property Built

Built

Year Built: 1930