Skip to content

114 Taylor AveNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Nov 19, 2018

Property Information

Block1115
Lot29
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1S-F-AL-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,400
60%
Improvement Value:$174,800
40%
Total Assessment$432,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,284+14.2%
2024$6,379+11.3%
2023$5,730+6.1%
2022$5,399+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft1,267DeedBook 9322, Page 1404NU CodeTitle correction (4)Recorded11/28/2018

Property Sale

Sale
$132,000

From:

To:

Sq Ft1,267DeedBook 9295, Page 7769NU CodeSheriff sale (12)Recorded7/5/2018

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 8088, Page 4408

Property Built

Built

Year Built: 1961