Skip to content

307 Wilson RdNeptune, NJ 07753

Built 1962

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 29, 2012

Property Information

Block4903
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,280
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
57%
Improvement Value:$227,500
43%
Total Assessment$527,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,492+9.8%
2024$7,737+7.4%
2023$7,205+4.4%
2022$6,905+4.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 8969, Page 4372

Property Built

Built

Year Built: 1962