Skip to content

7 Pilgrim PathwayOcean Grove, NJ 07756

Built 1959

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Nov 1, 2005

Property Information

Block111
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description1S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningHDIF
Sq Footage1,872
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$624,100
54%
Improvement Value:$523,000
46%
Total Assessment$1,147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,010+29.2%
2024$14,708+13.3%
2023$12,983+2.4%
2022$12,677-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$539,000
DeedBook 8517, Page 7493

Property Built

Built

Year Built: 1959