Skip to content

56 Asbury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Apr 8, 2005

Property Information

Block111
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description3S-AL-C-9U
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,108
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$669,900
60%
Improvement Value:$444,800
40%
Total Assessment$1,114,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,412-5.1%
2024$15,189-0.6%
2023$15,274+1.9%
2022$14,993+11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 8455, Page 7650

Property Built

Built

Year Built: 1900