Skip to content

16 Surf Ave Unit 3Ocean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block114
Lot2
QualifierC301
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage550
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,500
53%
Improvement Value:$193,700
47%
Total Assessment$410,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,885+7.6%
2024$6,401+62.9%
2023$3,930+6.2%
2022$3,699-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft550DeedBook 9529, Page 8757NU CodeTitle correction (4)Recorded7/23/2021

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4881, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1890