Skip to content

8 Surf AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$779,000
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block114
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class45
Description3S-F-MULTI-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$944,300
71%
Improvement Value:$384,700
29%
Total Assessment$1,329,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,962+14.3%
2024$16,585+0.3%
2023$16,529+0.9%
2022$16,384+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$779,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 9194, Page 5419Recorded10/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 1904